marcin@amsgrzebieluch.pl

Szkolenia Eco Driving

Eco Driving to technika jazdy powstała jako odpowiedź na potrzeby kierowców poszukujących oszczędności. Coraz wyższe i stale rosnące ceny paliwa, coraz większa emisja substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego oraz wysokie koszty utrzymania samochodu – to główne argumenty popierające naukę i wykorzystanie w codziennej jeździe technik Eco Drivingu.

Wbrew pozorom Eco Driving nie oznacza jazdy wolniejszej, czy też dłuższych czasów przejazdu. Ta technika jazdy oparta jest o w gruncie rzeczy proste zasady, dzięki którym znacząco obniża się zużycie paliwa, a sama jazda pozostaje dynamiczna i płynna. Zasady Eco Drivingu stosowane w praktyce pozwalają ponadto zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do środowiska oraz podnoszą bezpieczeństwo podróżowania.

Szkoła bezpiecznej jazdy AMS Grzebieluch przygotowała specjalne kursy pozwalające w przystępny sposób poznać wszystkie zasady jakimi wyróżnia się Eco Driving. Szkolenia kierowców z tego zakresu odbywają się u nas nie tylko na podstawie teorii i w bardzo ograniczonym zakresie. My pokazujemy w praktyce jak stosować poznane zasady przy zachowaniu maksymalnej dynamiki jazdy samochodem.

Szczególnie mocno zachęcamy do skorzystania ze szkoleń kierowców w AMS Grzebieluch wszystkie firmy posiadające rozbudowaną flotę pojazdów. Skuteczność kursu została potwierdzona przez badania przeprowadzone w przedsiębiorstwach, w ramach których funkcjonuje flota ok. 300 samochodów. Okazało się, że przeszkoleni kierowcy zużywali około 1,5 litra paliwa mniej na 100 kilometrów.

Paliwo niezbędne do użytkowania samochodu, podstawowego środka komunikacji dla dużego odsetka populacji, stanowi największe obciążenie finansowe związane z posiadaniem pojazdu. Na potrzeby osób poszukujących oszczędności, a także z uwagi na przyczyny prośrodowiskowe związane z obniżaniem zanieczyszczenia planety (zmniejszanie emisji gazów przedostających się do atmosfery), pojawiła się koncepcja jazdy ekologicznej – eco driving. Wymaga ona prowadzenia pojazdu w sposób płynny i dynamiczny przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia paliwa. Pozytywnie wpływa na komfort kierowcy i pasażerów oraz podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze z uwagi na zwiększoną uwagę.

Zasady eco driving

Podstawowe zasady eco driving dotyczą przede wszystkim zmieniania biegów przy odpowiednich obrotach. Istotne jest również utrzymywanie względnie stałej prędkości przy najwyższym biegu (w czym pomaga tempomat przydatny na dłuższych trasach), hamowanie przed czerwonym światłem w taki sposób, by auto płynnie się poruszało (tzw. hamowanie silnikiem), a także przyspieszanie przy optymalnym wykorzystaniu mocy silnika. Taki styl jazdy pozwala nie tylko oszczędzić paliwo, ale również zmniejszyć zużycie takich komponentów pojazdu jak opony, skrzynia biegów, sprzęgło czy hamulce, co również przekłada się pozytywnie na stan finansów oraz wysokość wydatków związaną z utrzymaniem samochodu.

Przy eco driving konieczne jest również regularne dokonywanie przeglądów technicznych samochodu pod kątem możliwych zaniedbań serwisowych lub usterek technicznych, które wpływają na większe zużycie paliwa. Regularna wymiana świec, filtrów, pasków napędzających i osprzętu silnika powinna być powszechną regułą – podobnie jak używanie paliwa dopasowanego do modelu naszego samochodu (wskazanego przez producenta) czy sprawdzanie ciśnienia w oponach. Zaniżone ciśnienie wydłuża bowiem drogę hamowania, co może powodować większe zużycie paliwa.

Obowiązkowa jazda ekologiczna

Od 1 stycznia 2015 roku eco driving, zgodnie z wytycznymi unijnymi, stał się elementem sprawdzanym przez egzaminatora w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Prawo unijne wymusza to, by przyszły kierowca potrafił się poruszać w sposób ekonomiczny i ekologiczny, a brak tej umiejętności stanowi podstawę do niezdania egzaminu.

Nauka jazdy ekologicznej

Dla obecnych kursantów eco driving jest wymogiem, ale starsi, doświadczeni kierowcy nie mieli możliwości, by się tego nauczyć. Z tego powodu w naszej szkole jazdy można skorzystać z usługi szkolenia, w ramach której nabywa się umiejętność ekonomicznej i ekologicznej jazdy. Jeśli chcesz obniżyć koszty utrzymania swojego samochodu lub zależy ci na tym, żeby twoja flota firmowa zużywała mniej paliwa i tym samym gwarantowała ci optymalizację kosztów w budżecie przedsiębiorstwa, zdecyduj się na skorzystanie z naszej oferty. Gwarantujemy ci korzyści finansowe widoczne na pierwszy rzut oka, nie mówiąc już o satysfakcji z podjętych działań prośrodowiskowych oraz zwiększeniu bezpieczeństwa poruszania się na drodze wynikających z eco driving.

Program szkolenia Eco Driving w naszej Szkole Bezpiecznej Jazdy.